Dhyana - medytacja i indyjska muzyka na żywo

W czerwcu szykujemy wyjątkowy weekend dla zdrowia, ciała i duszy 🙂

termin: 24.06 (niedziela) godz. 14:00-16:00

Dhyana to siódma część jogi. Sześć porprzedzających elementów to: yama (zasady moralne), niyama (wskazówki dyscypliny indywidualnej), asana (pozycje ciała), pranayama (oddech), pratyahara (kontrola zmysłów i skierowanie uwagi do wewnątrz), dharana (koncentracja).
Dhyana pochodzi z Sanskrytu od słowa “dhayi”, które oznacza “myślenie o czymś”.

Dhyana to głębokie skupienie i medytacja ze świadomą intencją poznania prawdy o przedmiocie naszej koncentracji (obiekt, osoba, idea itp.). To najgłębsze skupienie umysłu służy samopoznaniu i umiejętności oddzielenia iluzji od rzeczywistości. Ostatecznie prowadzi zaś ono do celu jogi – samadhi, czyli oświecenia, szczęścia, spokoju, połączenia ze źródłem.

Dla zwykłej osoby praktykującej jogę, jak ty i ja, może to brzmieć bardzo wzniośle. Praktykujemy jogę, aby poczuć się lepiej, nauczyć się więcej o samych sobie oraz znaleźć chwilę uspokojenia w codziennym biegu. Odnalezienie trwałego stanu spokoju i wyciszenia wydaje się być poza naszym zasięgiem.

Ale nie zniechęcajmy się. Joga jest tu po to, aby pokazać nam drogę, dać sugestie i wskazówki. Każdy z nas może wziąć z niej tylko to, czego w danej chwili najbardziej potrzebuje.

Celem Dhyana – medytacji jest uspokojenie zwykłej, nieustannej aktywności umysłowej i procesów związanych z wiedzą, pamięcią, wyobraźnią. Spośród nich to pamięć wydaje się być najtrudniejsza do okiełznania i wyciszenia. To przecież właśnie ona nieprzerwanie karmi nas przebłyskami przeszłości wraz z nieskończonym strumieniem powiązanych myśli i uczuć.

Jak wszystkie pozostałe elementy jogi, medytacja jest systematycznym procesem, który wymaga ćwiczenia i praktyki (oraz cierpliwości!). Nauka medytacji jest jak oswajanie szczeniaka, który wolałby raczej skakać i biegać niż spokojnie siedzieć w miejscu. Staraj się wyćwiczyć swój umysł tak, aby cię usłuchał, wrócił do ciebie i spokojnie czekał, nawet jeśli miałoby to trwać tylko kilka sekund.

Zalety i korzyści płynące z praktyki Dhyana:

Medytacja przynosi liczne korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Uwalania i usuwa ona stres z ciała, umysł staje się spokojniejszy, a ty sam poczujesz się bardziej swobodnie i nieskrępowanie w swoim życiu.
Ponadto, dzięki umiejętności odróżnienia zewnętrznych wydarzeń od reakcji na nie, możemy odnaleźć spokój w naszej codzienności. A gdy siedzimy w ciszy i wsłuchujemy się w siebie, stajemy się bardziej świadomi tego, kim jesteśmy – już samo to jest ważnym i pięknym celem medytacji.

Lucjan Wesołowski (Lucyan), multiinstrumentalista i kompozytor z Łodzi, mający w swym dorobku 29 płyt wydanych w różnych krajach i ilustrację muzyczną do 8 spektakli teatralnych. Ostatnio wystąpił on (grając na hinduskim instrumencie “sitar”) w programie “Big Music Quiz”, wyemitowanym 28.04 i 29.04 w pierwszym programie TVP.
Można posłuchać jego muzyki na kanale You Tube “Lucyan TV”, na iTunes, Spotify, Amazon itd. (pod hasłem “Lucyan”).

Koszt uczestnictwa w warsztatach:
69 zł przy płatności do 20.06.2018
79 zł przy płatności po 20.06.2018

Zapisy: 537 294 537

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *