Kategorie
Blog

Aktywność fizyczna, czyli niezbędny element zdrowia

Czy wiecie, że? 

*”60% Polaków nie uprawia żadnej aktywności fizycznej. Zwiększa się za to z roku na rok liczba osób spędzających przed telewizorami trzy godziny i więcej każdego dnia. W 1996 r. ten odsetek wynosił 19%, a w 2013 już ponad 32%.”


Aktywność fizyczna jest potrzebą, która sprzyja rozwojowi człowieka i zachowaniu zdrowia. Brak ruchu powoduje nierozwijanie się mięśni, mniejszą wydolność, gorszą koordynację ruchu, większe prawdopodobieństwo odczuwania bólu, a co najgorsze, mniejszą odporność. 

Co więc pozytywnego dają nam treningi? Ćwiczenia fizyczne dodają nam energii, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a dodatkowo wpływa na obniżenie naszego tętna spoczynkowego. Oczywiście nie można zapomnieć o poprawie jakości naszego snu, ponieważ aktywność pozytywnie wpłynie na stymulujące procesy regeneracji. 

A co kośćmi?

Tutaj ruch też odgrywa kluczową rolę. Dzieje się tak dzięki budowaniu masy mięśniowej, która je otacza i poprawia krążenie w kostkach, kolanach i biodrach. Dzięki utracie wagi podczas ćwiczeń, z kolei zmniejsza się obciążenie stawów. Aktywność fizyczna może również zapobiec wielu przewlekłym chorobom oraz poprawić funkcje poznawcze. 

Co więcej, ruch wypływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Redukuje on stres oraz poprawia nasz nastrój.Aby utrzymać się przy dobrym zdrowiu aktywność fizyczna powinna być wykonywana regularnie. Oczywiście każde ćwiczenia powinny być dobrane do naszego stopnia zaawansowania. 


Podsumowując – ćwiczenia fizyczne to lepsze i zdrowsze życie. Każde ćwiczenie, spacer czy niezaplanowana aktywność pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz odpowiednie funkcjonowanie. 


*Dane podane przez Medicover – „Aktywność fizyczna, a zdrowie człowieka”