jak poradzić sobie z jedzeniem słodyczy

3 sposoby na zmniejszenie apetytu na słodycze

Ochotę na słodki smak mamy zaprogramowaną w genach. Przez tysiące lat ewolucji, człowiek żył w warunkach niedoboru pożywienia. Słodki smak (np. owoców) był gwarancją nie tylko dużej ilości kalorii (energii), ale też bezpieczeństwa pożywienia (małego ryzyka zatrucia). Słodki smak pobudza ośrodek przyjemności w naszym mózgu i sprawia, że chcemy jeść więcej takich produktów.

Niestety mechanizmy, które w sytuacji niedoboru pożywienia, ratowały nam życie i zapewniały przetrwanie, teraz (kiedy nieograniczone ilości jedzenia są na wyciągnięcie ręki) niszczą nasze zdrowie i powodują uzależnienie od słodyczy, z którym ciężko sobie poradzić.

Producenci żywności doskonale znają ten mechanizm i chętnie z niego korzystają, dodając cukier do bardzo wielu produktów, do których gotując w domu, nigdy byśmy go nie użyli.

Jak sobie z tym poradzić? Jak zmniejszyć apetyt na słodycze?

Planuj swoje posiłki i nie dopuszczaj do dużego głodu

Po pierwsze wyrób sobie nawyk planowania posiłków z wyprzedzeniem. Jeśli do pracy, czy na dłuższy spacer zabierzesz przygotowaną kanapkę i owoce, to jest dużo większa szansa, że nie skusisz się na batonika czy drożdżówkę.

Zacznij dzień od pożywnego śniadania i przygotuj jedzenie na dalszą część dnia. Może to oznaczać wcześniejsze naszykowanie obiadu (tak aby był gotowy od razu po powrocie z pracy), zabranie kanapki do pracy lub zrobienie zakupów w weekend i zgromadzenie potrzebnych produktów na cały tydzień.

W sytuacji dużego głodu ciężko nam trzymać się wcześniejszych postanowień. Ochota na jedzenie jest wtedy tak duża, że sięgamy po najprostsze dostępne rozwiązanie, a to niestety często są słodycze (nie wymagają mycia, krojenia, gotowania).

Ustabilizuj poziom cukru we krwi

Ochota na słodki smak i potrzeba natychmiastowego zjedzenia czegoś słodkiego często wynika ze zbyt dużych wahań poziomu cukru we krwi. Po posiłku bogatym w cukry proste poziom cukru we krwi szybko rośnie, a następnie szybko opada, a my odczuwamy niepokój i irytację, które rozładowujemy jedząc słodycze.

Zadbaj o to, aby w każdym posiłku znalazły się źródła:
1) błonnika – pełnoziarniste zboża, warzywa, 

2) białka – rośliny strączkowe, chude mięso, jaja, nabiał,

3) zdrowych tłuszczów – orzechy i pestki. 

Te produkty trawią się najwolniej, na długo dają nam sytość i stabilizują poziom cukru we krwi.

Znajdź zdrowe zamienniki

Jeśli pomimo zmian opisanych w punktach powyżej nadal odczuwasz ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego, to poszukaj zdrowych, pełnowartościowych zamienników. To może być sałatka owocowa z orzechami i jogurtem, domowe ciasteczka owsiane (słodzone bananami lub daktylami) lub koktajl czekoladowy ze szpinakiem i orzechami włoskimi.

Po ograniczeniu cukru z biegiem czasu Twoje kubki smakowe przyzwyczają się do naturalnych smaków warzyw i owoców. Łatwiej Ci będzie zrezygnować z batonika, być może również zauważysz, że kupne słodycze coraz mniej Ci smakują i są zdecydowanie za słodkie.

Maria Pabich

Dietetyk, Trener odżywiania