Sposób na pobudzenie przemiany materii

Kto z nas nie chciałby jeść więcej bez martwienia się o wagę i obwód pasa? Co zrobić, aby spalać więcej kalorii siedząc, a nawet śpiąc?

Ludzie od lat poszukują sposobów na pobudzenie przemiany materii, szczególnie że próby ograniczania kaloryczności i odchudzania często skutkują spowolnieniem metabolizmu. Stąd na rynku pojawia się wiele preparatów, które mają na celu pobudzenie metabolizmu, nie wszystkie jednak rzeczywiście działają, a niektóre mogą być niebezpieczne.

Co możemy zrobić bez sięgania po kupne preparaty? Jak pobudzić przemianę materii bezpiecznie i domowymi sposobami?

Za darmo i bez efektów ubocznych – pij wodę

Badania potwierdzają, że wypicie dwóch szklanek wody powoduje spalenie dodatkowych 25 kcal. Jeśli zrobimy tak 4 razy, to w ciągu dnia możemy spalić ekstra 100 kcal.

W innym badaniu zaobserwowano, że wypicie 2 szklanek wody przed posiłkiem przyspiesza proces odchudzania o 44% (przy zachowaniu tej samej kaloryczności diety).

To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na pobudzenia naszego metabilizmu. Picie wody dodatkowo pomoże nam pozbyć się bólów głowy, poprawia trawienie, nawilża skórę. Więcej na ten temat pisałam w tekście – Czy nawadniasz się wystarczająco?

Jedz pikantne dania

Bardzo obiecująco wyglądają wyniki badań nad ostrymi papryczkami chilli. Ostre przyprawy podnoszą temperaturę naszego ciała, a dzięki temu pozwalają nie tylko spalić więcej kalorii, ale też pozbyć się tkanki tłuszczowej.

Arginina i flawonoidy

Na rynku pojawiają się suplementy z argininą – aminokwasem, który ma pobudzać spalanie tkanki tłuszczowej. Gdzie znajdziemy go w jedzeniu? Głównie źródła to soja i inne rośliny strączkowe, nasiona i orzechy, a także mięso, jajka i nabiał. Włączenie tych produktów do codziennej diety pomaga schudnąć. Dlatego pamiętaj, aby w każdym posiłku znalazło się źródło białka. Nawet jeśli nie jesteś wegetarianinem, przeplataj białko zwierzęce białkiem roślinnym, które dodatkowo zawiera ułatwiający odchudzanie błonnik.

Kolejny powodów, aby regularnie jeść orzechy (pomimo ich wysokiej kaloryczności), to zawartość flawonoidów (barwników w produktach roślinnych). Flawonoidy również ułatwiają odchudzanie. Znajdziesz je również w zielonej herbacie i granatowych owocach (winogrona, jeżyny, czarna porzeczka, aronia).

Zacznij się ruszać i wzmocnij swoje mięśnie

Woda, zielona herbata, pikantna papryka i białko mogą trochę zwiększyć zużycie kalorii, ale najwięcej zyskasz zwiększając codzienną ilość ruchu. W trakcie ćwiczeń (nawet o niskiej intensywności, jak spacer, jazda na rowerze czy nawet sprzątanie) spalisz dodatkowe kalorie, ale to nie koniec pozytywnego efektu. Dzięki zwiększeniu tkanki mięśniowej będziesz spalać więcej kalorii również siedząc przy biurku czy odpoczywając po treningu przed telewizorem. Dlatego warto włączyć do planu treningowego również ćwiczenia siłowe, które wzmocnią mięśnie i zmobilizują je do wzrostu.

Maria Pabich

Dietetyk, Trener odżywiania