Kategorie
Blog

Unikaj tych 3 rzeczy, aby Twój trening był efektywny

Chcesz, aby Twój trening był bardziej efektywny? 

Przedstawiamy Ci 3 rzeczy, które warto unikać, gdy się ćwiczy:

1) OBJADANIE PRZED TRENINGIEM 

Czasem czujesz się ciężko podczas treningu? 

Może być to spowodowane zbyt obfitym spożytym posiłkiem przed ćwiczeniami. Pamiętaj jednak, że zjedzenie posiłku przed treningiem gwarantuje nam lepsze wyniki, a także dodaje potrzebnej energii.

Czego więc unikać?

Przed treningiem należy unikać potraw ciężkostrawnych. Osoby, które zamierzają ćwiczyć, powinny odpuścić dania smażone. Niewskazane są także produkty wywołujące wzdęcia, czyli kapusta, fasola, groch oraz inne nasiona roślin strączkowych. Posiłek przed treningiem nie powinien być obfity w tłuszcze – będą one powodowały, że będziemy się szybciej męczyli i trening nie będzie tak efektywny.

Co w takim razie spożywać przed treningiem?

Jeśli zależy nam na jak najbardziej efektywnej pracy, musimy zadbać o prawidłowy poziom glikogenu w organizmie przed podjęciem wysiłku. Nie zależnie od tego, jaki rodzaj aktywności wybierzemy, węglowodany będą brały udział w pozyskiwaniu energii. Są one ważne szczególnie w przypadku sportowców wykonujących pracę o dużej intensywności, gdzie będą stanowiły główny składnik energetyczny. Nie znaczy to jednak, że wybierając ćwiczenia o mniejszej intensywności, przestają być nam potrzebne. Pewne ilości węglowodanów są wymagane, aby wszystkie procesy energetyczne mogły przebiegać odpowiednio.

2) BRAK POSIŁKU PO TRENINGU

Posiłek potreningowy to jeden z 2 najważniejszych posiłków w ciągu dnia, często lekceważony zwłaszcza przez początkujących sportowców. Najważniejsze jest dostarczenie odpowiedniej ilości białka. Zaleca się, aby osoby ćwiczące przyjmowały 1,2-1,8 g białka na kg masy ciała. 

Jeżeli tuż po treningu nie dostarczasz sobie żadnych suplementów, posiłek potreningowy powinieneś zjeść do 30 minut po wysiłku fizycznym. Posiłek potreningowy w postaci połączenia węglowodanów i białek jest najlepszym, jaki w tym czasie należy dostarczyć organizmowi. 

3) BRAK ROZGRZEWKI PRZED TRENINGIEM 

Czemu rozgrzewka jest tak ważna? 

Przygotowuje ona nasz organizm do wysiłku fizycznego. Podnosi temperaturę ciała, pobudza układ nerwowy, poprawia się nasze skupienie, koordynacja, refleks, szybkość. Rozgrzewa i przygotowuje nie tylko mięśnie, ale też stawy, więzadła, co daje nam mniejsze ryzyko kontuzji. Dzięki niej nasze ciało jest „gotowe do akcji” przez co trening jest bardziej sumienny i efektywny. 

Jak zrobić rozgrzewkę? 

Przede wszystkim musi być ona dostosowana do intensywności oraz rodzaju wykonywanego treningu. Drugą ważną rzeczą jest dostosowanie rozgrzewki do naszego stopnia zaawansowania oraz kondycji. Jeśli chodzi o czas wykonywania – jest on zależny od intensywności treningu. Im jest on cięższy, tym rozgrzewka powinna być dłuższa. 

Bardzo ważna jest świadomość tego, w jaki sposób rozgrzewka pomaga nam w ćwiczeniach. Zaczynamy od podstawowego rozgrzania mięśni np. krążeniem ramion. W następnym etapie przechodzimy do truchtu czy pajacyków. Kolejne ćwiczenia rozgrzewkowe można urozmaicić lekkimi obciążeniami, pamiętać trzeba jednak, że wykorzystujemy mniejsze kilogramy, niż podczas właściwych ćwiczeń. 

Czego unikać? 

– Robienia rozgrzewki „bo tak trzeba”. 

– Zbyt długich przerw podczas wykonywania ćwiczeń 

– Błędne wykonywanie ćwiczeń 

– Zbyt duża intensywność rozgrzewki 

Podsumowując: 

Dużą rolę grają aspekty poboczne, nie tylko sam trening. Wykorzystaj naszą wiedzę i ciesz się efektywniejszymi treningami, które w szybki sposób przyniosą wymarzone wyniki.