Kategorie
Blog

Nie można jeść po 18 – fakt czy mit?

Czy można jeść po godzinie 18? Czy jedzenie po godzinie 18 jest bardziej tuczące? Skąd wzięło się to zalecenie?

Zanim zaczniemy stosować zasłyszane gdzieś zalecenie (nawet jeśli wypowiada je ekspert w danej dziedzinie), zawsze warto dowiedzieć się skąd pochodzi taki pomysł i w jaki sposób ma nam pomóc. Zobaczmy zatem czy rzeczywiście warto zjeść kolację przed godziną 18.

Zastanów się czy znasz taki schemat – od rana postanawiasz zdrowo się odżywiać i ograniczać kalorie. Jesz zdrowe, zbilansowane śniadanie, do pracy zabierasz przygotowaną sałatkę na lunch, ale niestety nie masz czasu jej zjeść, bo wszystkie sprawy mają priorytet pilne. Pijesz kawę, zagryzasz batonika i jedziesz dalej, obiecując sobie, że zjesz później. Jednak po pracy obowiązki się nie kończą, trzeba zrobić zakupy, zawieźć dzieci na zajęcia dodatkowe, załatwić inne sprawy. W rezultacie siadasz do stołu wieczorem z ogromnym głodem, zaczynasz jeść i masz wrażenie, że możesz jeść bez końca. 

Co więcej po stresującym dniu nie tylko Twój organizm, ale również silna wola jest wyczerpana. Obiecujesz sobie, że zaczniesz od jutra, a dzisiaj jesz obiad i poprawiasz deserem albo słonymi przekąskami (trzeba przecież mieć coś z życia, a po stresującym dniu zasłużyłeś na nagrodę).

Wiele osób, które przychodzą do mnie na konsultacje, ma tendencję do przejadania się wieczorami. Nic złego się nie dzieje jeśli są to pojedyncze dni w miesiącu (np. w trakcie spotkań ze znajomymi), ale jeśli sytuacja powtarza się regularnie, to szybko odbije się na wadze i zdrowiu.

Przestrzeganie zasady “nie jem po 18”, uczy nas planowania posiłków do przodu. Jeśli obiecamy sobie, że nie będziemy jeść po 18, to mamy większą motywację, aby zjeść wcześniej, jedzenie ma dla nas wyższy priorytet i nie czekamy, aż dopadnie nas bardzo duży głód. Jedzenie kolacji w okolicach godziny 18 chroni nas przed napadami głodu i w rezultacie obżarstwa w godzinach wieczornych, kiedy najtrudniej nam je powstrzymać.

Osoby jedzące wieczorami nie tylko jedzą więcej, ale też wybierają jedzenie o mniejszej zawartości składników odżywczych. Częściej są to paluszki, chipsy, napoje gazowane i lody.

W jednym z badań wykazano, że samo ograniczenie czasu przyjmowania posiłków (do godzin pomiędzy 6 rano, a 19 wieczorem), bez innych restrykcji przyczyniło się spadku wagi. Uczestniczy samoistnie zmniejszyli dzienną liczbę kalorii o 250 kcal.

Jem regularnie posiłki, nie dopuszczam do dużego głodu, czy wtedy również godzina 18 ma znaczenie?

To może być zaskakująca informacja, ale kalorie zjedzone w godzinach wieczornych są dla nas bardziej tuczące. Dieta z dużym śniadaniem, sporym obiadem i małą kolacją, będzie przyczyniała się do szybszego spadku masy ciała, niż dieta z dużą kolacją (nawet jeśli obie będą miały tę samą ilość kalorii). Jest powiązane z naszym rytmem okołodobowym i spowolnieniem metabolizmu w godzinach wieczornych.

A co jeśli się nie odchudzam i nie zależy mi na spadku masy ciała?

Również w takim przypadku jedzenie większości kalorii wcześnie w ciągu dnia ma pozytywny wpływ na organizm. Reguluje się ciśnienie krwi, oporność na insulinę, poprawia poziom energii i jakość snu.

Cały nasz przewód pokarmowy potrzebuje czasu na regenerację, a może to zrobić dopiero, kiedy zakończy się trawienie. Burczenie w brzuchu nie świadczy o głodzie i potrzebie jedzenia, jest to właśnie sygnał, że rozpoczął się proces sprzątania w jelitach. Jeśli w tym momencie coś zjemy, to organizm zaprzestanie sprzątania i wróci do trawienia. Dlatego tak ważne są przerwy między posiłkami, bez podjadania, oraz dłuższa przerwa nocna.

Optymalna długość nocnej przerwy powinna wynosić około 12 godzin, czyli jeśli śniadanie jemy o 7 rano, to kolację warto skończyć przed 19. Im lżejszy i mniejszy będzie nasz ostatni posiłek, tym szybciej organizm przystąpi do sprzątania, a nam będzie się lepiej spało.

Raz w tygodniu warto wydłużyć nocną przerwę nawet do 16 godzin, np. pomijając kolację. Dłuższa przerwa nocna wspiera nasze jelita, zapobiega stanom zapalnym i dolegliwościom ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, biegunki, zaparcia).

Jak to wprowadzić w życie?

Czy rzeczywiście należy jeść tylko do godziny 18? Niekoniecznie. To zależy o której idziesz spać i jak wcześnie jesz śniadanie. Ostatni posiłek warto zjeść 2-3 godziny przed snem. Jeśli zjemy zbyt wcześnie, ryzykujemy, że późnym wieczorem znowu będziemy głodni i zaczniemy jeść. Metodą prób i błędów, postaraj się znaleźć taką porę kolacji, która pozwoli Ci utrzymać 12 godzinną przerwę nocną oraz nie sprawi, że zaczniesz jeść tuż przed pójściem spać.

Maria Pabich

Dietetyk, Trener odżywiania