Kategorie
Blog

Sen – a wymarzona sylwetka

Zastanawiałeś/aś się czemu masz mało energii? A może proces chudnięcia wydaje się zbyt długi? Jednym z czynników spowalniających odchudzanie jest zbyt mała ilość snu.
Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu, a przede wszystkim naprawianie uszkodzeń powstałych w mózgu w czasie czuwania. Przeprowadzone badania wskazują, że osoby, które nie dbają o sen, tyją aż dwukrotnie szybciej niż osoby z odpowiednią ilością i jakością snu.

Okazuje się również, że wcześniej wymienione czynniki zmniejszają ochotę na spożywanie wysokiej ilości kalorii podczas dnia.Co więcej, sen również wpływa pozytywnie na  wydolność, sprawność, a nawet urodę. Sen, obok treningu i diety, odgrywa także główną rolę w procesie budowania formy sportowej. Udowodniono także, że głęboka faza snu odpowiada za: przyrost masy mięśniowej, procesy stymulujące wzrost kości oraz regenerację uszkodzonych tkanek. 


Jak więc zadbać o sen?

1) Przesypiaj około 8 godzin dziennie

2) Kładź się i wstawaj o tych samych porach

3) Wywietrz sypialnie

4) Nie przejadaj się

5) Na godzinę przed snem nie korzystaj z urządzeń elektrycznych 

6) Joga lub medytacja pomoże w procesie regeneracji 


Sen odgrywa więc bardzo dużą rolę w odchudzaniu. Ułatwia on kontrolę napadów głodu, co pozwala w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej łatwiej opierać się pokusom, które już niejednej osobie zaburzyły proces odchudzania.