Kategorie
Blog

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia – fakt czy mit?

Z odżywczego punktu widzenia nie ma dużej różnicy czy potrzebne kalorie i składniki mineralne dostarczymy na śniadanie, obiad czy kolację. Każdy posiłek jest ważny i potrzebny. Każdy jest okazją, aby zadbać o siebie i dostarczyć do organizmu niezbędnych składników, które pozwolą nam dobrze się czuć, a organizmowi działać na pełnych obrotach.

Jednak uważam, że śniadanie jest wyjątkowe i często mówię, że to najważniejszy posiłek dnia. Dlaczego?

Od śniadania wszystko się zaczyna

Wstając rano masz największą kontrolę nad tym, co robisz i co się wokół Ciebie dzieje. Namawiam do wstania 15-20 minut wcześniej i przeznaczenia tego czasu na przygotowanie i zjedzenie śniadania, zanim sprawdzisz maile i rzucisz się w wir codziennych obowiązków. 

Ciężko jest przewidzieć i zaplanować cały dzień. Ważne spotkanie w pracy, pilny telefon, choroba dziecka, korki na drogach, to wszystko potrafi pokrzyżować nasze plany. Dlatego poranek to taki czas, który warto poświęcić sobie i swojej rodzinie, zanim zaleje nas masa informacji z zewnątrz.

Pożywne śniadanie (bogate w białko, pełnoziarniste zboża, warzywa i owoce) da nam siłę i energię do pracy. Sprawi, że będziemy myśleć i pracować wydajniej i szybciej. Czas przeznaczony na śniadanie naprawdę się zwróci.

Jedzenie śniadania pomaga schudnąć

Wychodząc z domu bez jedzenia znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo sięgnięcia po batonika, pączka lub słodką bułkę. Ciężko oprzeć się słodkościom, jeśli od rana nic nie jedliśmy.

Wykazano, że osoby, które jedzą śniadania chudną szybciej. Te same kalorie, ale zjedzone wieczorem, są bardziej tuczące. Jedzenie śniadań zmniejsza ochotę na słodycze i podjadanie między posiłkami. 

Jak ułatwić sobie robienie śniadania?

Mam nadzieję, że namówiłam Cię już do codziennego jedzenia śniadania. 

Jeśli do tej pory zawsze brakowało Ci czasu na śniadanie, to skorzystaj z poniższych wskazówek:
1) już dzień wcześniej zaplanuj co będziesz jeść i zakup potrzebne produkty,

2) wieczorem zgromadź potrzebne rzeczy w jednym, widocznym miejscu. Możesz wyjąć z szafek płatki owsiane, orzechy, masło orzechowe.

3) zacznij szykować już wieczorem. Możesz na przykład namoczyć płatki owsiane, umyć warzywa.

4) w tygodniu korzystaj z szybkich i sprawdzonych przepisów, bardziej pracochłonne lub nowe zostaw na weekend.

5) zjedz na śniadanie posiłek ugotowany dzień wcześniej. Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, ale na śniadanie świetnie sprawdzają się warzywne zupy, które rano wystarczy tylko podgrzać.

Maria Pabich

Dietetyk, Trener odżywiania